43
neden-itu-uluslararasi-siralama-banner

Uluslararası Sıralama

İstanbul Teknik Üniversitesi asırlardır verdiği eğitimle öncü olmayı amaçlamıştır. Bu doğrultuda kendi alanında bölüm ve üniversite bazında uluslararası sıralamalarda çeşitli başarılar elde etmiştir.

İTÜ Bir Kez Daha Türkiye'nin En Yeşil Kampüsü 

İstanbul Teknik Üniversitesi, 2023 UI GreenMetric sıralamasında, “Dünyanın En Sürdürülebilir 46. Kampüsü” oldu. Doğa ile barışık, ekolojik duyarlılığa sahip bir kampüs hayatına ev sahipliği yapan ve Avrupa üniversiteleri arasında 26. sırada yer alan İTÜ Ayazağa Yerleşkesi, altı yıldır olduğu gibi bu yıl da Türkiye’nin en yeşil ve en sürdürülebilir kampüsü seçildi

İstanbul Teknik Üniversitesi; enerji, su tasarrufu, atık geri dönüşümü ve yeşil alanlara ulaşım gibi başlıklar altında üniversitelerin değerlendirildiği yıllık UI GreenMetric sıralamasında dünyanın en yeşil 46. üniversitesi oldu. Avrupa üniversiteleri arasında 26. sırada yer alan İTÜ, öğrenci, personel ve akademisyenlerine sunduğu çevre dostu yaşam imkânlarıyla Türkiye’nin ve Ortadoğu’nun en yeşil ve sürdürülebilir üniversitesi olarak büyük bir başarıya imza attı.


Detaylar için tıklayınız.

 

İTÜ, US NEWS Mühendislik Alanında Türkiye Birincisi

Adsız ek 00134

Amerika Birleşik Devletleri’nin önemli yayınlarından , US News & World Report’un hazırladığı “Dünyanın En İyi Üniversiteleri’’ sıralamasında üniversitemiz mühendislik, kimya, inşaat mühendisliği, çevre/ekoloji ve yer bilimleri alanlarında Türkiye birincisi oldu. İTÜ, Türkiye içinde genel sıralamada ise üçüncü sırada yer aldı.


İTÜ, 2024 QS Avrupa Üniversite Sıralaması'nda 138. Sırada 

İTÜ, akademik derecelendirme kuruluşu QS tarafından bu yıl ilk kez yapılan Avrupa Üniversite Sıralaması’nda 138. sırada yer aldı.

İTÜ, Avrupa’da en iyi yüzde 20 içinde

İTÜ, dünya çapındaki saygın akademik derecelendirme kuruluşlarından QS (Quacquarelli Symonds) tarafından bu yıl ilk kez yapılan 2024 Avrupa Üniversite Sıralaması’nda Avrupa’daki 690 yükseköğretim kuruluşu arasından 138. oldu. İTÜ ayrıca, Türkiye’de değerlendirmeye alınan 73 üniversite arasında da 2. sırada yer aldı.

İTÜ, uluslararası araştırma ağıyla Türkiye’de birinci!

2024 QS Avrupa Üniversite Sıralaması’nda 138. sırada olan İTÜ, bu derecesiyle Avrupa’daki en iyi yüzde 20’lik üniversite dilimi içinde yer aldı. İTÜ, değerlendirmeye konu olan metrikler arasında “Uluslararası Araştırma Ağı” başlığında Türkiye 1.’si olurken “Akademik Tanınırlık”, “İşveren Tanınırlığı” ve “Sürdürülebilirlik” başlıklarında 2. oldu.

Detaylar için tıklayınız.


İTÜ, 2024 THE Dünya Üniversite Sıralaması'nda Yükselişini Sürdürüyor

Nitelikli eğitimi ve küresel vizyonuyla dikkat çeken İTÜ, 2024 THE Dünya Üniversite Sıralaması’ndaki başarısını arttırarak 501-600 aralığına yükseldi.

İstanbul Teknik Üniversitesi, tüm dünyadan 2673 üniversitenin değerlendirmeye alındığı sıralamada, 2021’den bu yana puanını her geçen yıl yükseltmeye devam ediyor. 2021 yılında THE Dünya Üniversite Sıralaması’nda 30,1 puana sahip olan İTÜ, 2022’de 37,9 ve 2023 yılında 39,2 puanla sıralamalarda yer aldı. 2024 yılında ise büyük bir başarı göstererek puanını 45,3 düzeyine çıkardı.

İTÜ, üniversite-sanayi işbirliğinde tüm dünyada 182. sırada

İstanbul Teknik Üniversitesi aynı zamanda THE tarafından açıklanan çeşitli alanlarda da önemli dereceler elde etmeyi başardı. Üniversite-sanayi işbirliğinde tüm dünyada 182. sırada yer alırken, araştırma ekosistemi alanında 311. sırada, eğitim alanında da 435. sırada yer aldı. 2024 THE Dünya Üniversite Sıralamaları’nda her yıl değerlendirmeye alınan üniversite sayısı artış göstermesine karşın, İTÜ her geçen yıl istikrarlı yükselişini sürdürmeye devam ediyor.

Detaylar için tıklayınız.

İTÜ, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarında Dünyada 34’üncü, Türkiye’de Lider

İTÜ, dünya genelindeki üniversitelerin BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarını gerçekleştirmedeki başarılarını değerlendiren Times Higher Education (THE) 2024 Etki Sıralaması sonuçlarına göre dünyanın en iyi 34. üniversitesi oldu, Türkiye’de ise 1. sırada yer aldı.

İTÜ, “Nitelikli Eğitim”de dünyada ilk 5’te

İstanbul Teknik Üniversitesi, THE 2024 Etki Sıralaması sonuçlarına göre 4. Amaç olan “Nitelikli Eğitim”de geçen yıl bulunduğu 10.’luktan bu yıl 5. sıraya yükseldi. Üniversitemiz, 9. Amaç olan “Sanayi, Yenilikçilik ve Altyapı” başlığında ise dünyada 25. oldu. İTÜ ayrıca, geçen yıl 99. olarak sıralandığı 15. Amaç olan “Karasal Yaşam” başlığında 34. sıraya yükselirken, 8. Amaç olan “İnsana Yakışır İş ve Ekonomik Büyüme”de 51. sırada yer aldı. Böylece, İstanbul Teknik Üniversitesi dört amaçta ilk 100’de yer alarak büyük bir başarıya imza attı.

 İTÜ, her yıl sıralamaya dahil olan üniversite sayısındaki artışa rağmen sıralamadaki üstünlüğünü artan bir ivmeyle sürdürüyor.