43
ULUSLARARASI_SIRALAMA

Uluslararası Sıralama

İstanbul Teknik Üniversitesi asırlardır verdiği eğitimle öncü olmayı amaçlamıştır. Bu doğrultuda kendi alanında bölüm ve üniversite bazında uluslararası sıralamalarda çeşitli başarılar elde etmiştir.

İTÜ, GreenMetric’de İlk 100’deki “İlk ve Tek Türk Üniversitesi”

Yeşil Kampüs-2021

GreenMetric (Yeşil Ölçüm); 2020 yılında dünyanın seçkin üniversiteleri arasında altyapı, enerji, iklim değişikliği, geri dönüşüm, su kaynakları, ulaşım ve eğitim gibi alanlarda yeşil ve sürdürülebilirlik açısından değerlendirilerek 912 üniversite içerisinde 71. sırada yer alarak ilk 100’e giren tek Türk üniversitesi İTÜ olmuştur.

Detaylar için tıklayınız.

İTÜ, US NEWS Mühendislik Alanında Türkiye Birincisi

Adsız ek 00134

Amerika Birleşik Devletleri’nin önemli yayınlarından , US News & World Report’un hazırladığı “Dünyanın En İyi Üniversiteleri’’ sıralamasında üniversitemiz mühendislik, kimya, inşaat mühendisliği, çevre/ekoloji ve yer bilimleri alanlarında Türkiye birincisi oldu. İTÜ, Türkiye içinde genel sıralamada ise üçüncü sırada yer aldı..


İTÜ 10 alanda Türkiye Birincisi

QS_-18

Dünyaca tanınan İngiliz derecelendirme kuruluşu QS (Quacquarelli Symonds) tarafından belirlenen alan bazlı dünya üniversite sıralaması açıklandı. İTÜ, QS 2021 alan bazlı sıralamada Yer ve Deniz Bilimleri, İnşaat ve Yapı Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Makine, Havacılık ve Üretim Mühendisliği, Yapı Bilimleri, Kimya Mühendisliği, Mimarlık/Yapılı Çevre, Kimya, Jeoloji ve Jeofizik olmak üzere toplam 10 alanda Türkiye’de 1. sırada yer aldı. Türk üniversiteleri arasında son derece başarılı dereceler elde eden İTÜ, geçen yıl 218. sıradan girdiği listede bu yıl başarı çıtasını yükselterek “Mühendislik ve Teknoloji” alanında dünya sıralamasında (69,5 puanla) 202. oldu. Aynı alanda Türkiye’de ise 2. sırada yer aldı. İTÜ, alan bazında mineral & maden ile petrol mühendisliği alanlarında QS Dünya Sıralaması’nda ilk 50’de yer alarak büyük bir başarıya da imza attı.

Detaylar için tıklayınız.İTÜ, Teknik Üniversiteler Arasında Birinci

urap-2

University Ranking By Academic Performance (URAP) tarafından 2019-2020 üniversite sıralamaları açıklandı. İTÜ, Türkiye’deki teknik üniversiteler arasında ilk sırada yer aldı.