43

ISLETME_gorsel

İşletme Fakültesi

İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Fakültesi, iktisat, işletme ve hukuk dersleri veren kürsü üyeleri tarafından 1977 yılında İşletme Mühendisliği Fakültesi adıyla kurulmuştur. Fakülte bugünkü adını 1982 yılında almıştır. O zamana kadar Makina Mühendisliği bünyesinde yer alan Endüstri Mühendisliği Bölümü de fakülteye eklenmiştir.
İşletme Fakültesi’ nde; İşletme Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği (Çift Diploma), Ekonomi, Ekonomi (Çift Diploma) ve İşletme (Çift Diploma) olmak üzere 6 program bulunmaktadır.

FAKÜLTE WEB SAYFASI    Fakülte Tanıtım Kitapçığı


 • 2024 Kontenjanı: 230
 • Profesör Sayısı: 35
 • Doçent Sayısı: 18
 • Dr. Öğr. Üyesi Sayısı: ​27
 • Öğr. Gör. Sayısı: 6
 • Araş. Gör. Sayısı: 39

İşletme Fakültesi Programları

 • İşletme Mühendisliği (%100 İngilizce)

  ABET akreditasyonu bulunan Türkiye’nin ilk İşletme Mühendisliği olan programda, temel ekonomi, hukuk ve işletme bilgilerinin yanında temel mühendislik ve teknoloji bilgileri de alan öğrenciler, edindikleri tasarım becerileriyle işletmelerin mühendislik süreçlerinin düzenlenmesi ve sorunların çözümü konusuna odaklanmaktadır.

  Bu programda, işletmelerin değişim süreçlerine liderlik edebilecek girişimci mühendisler yetiştirilmektedir.

  Ders planı için tıklayınız.

  AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ. 

  ISLETME_MUH
 • İşletme (Çift Diploma - SUNY New Paltz)

  Bu program İstanbul Teknik Üniversitesi ile SUNY-New Paltz arasında yıl paylaşımı esasına dayalı bir uluslararası ortak lisans programıdır.

  Programa kaydolan öğrenciler, öğrenimlerinin ilk 2.5 yılını üniversitemizde son 1.5 yılını ise ABD’ de geçirirler. Programı başarıyla tamamlayan öğrenciler İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Programı Lisans diploması ve SUNY-New Paltz İşletme Programı Lisans Diplomasını birlikte alırlar.

  Ders planı için tıklayınız.

  AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ. 

  ISLETME
 • Ekonomi (%100 İngilizce)

  İstanbul Teknik Üniversitesi’ nin en genç bölümlerinden biri olan Ekonomi Programı, ekonomi (iktisat) teorisi ve pratiğini birleştirebilen, küresel rekabete hazır öğrenciler yetiştirmeyi hedeflemektedir. 

  Ders planı için tıklayınız.

  AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ. 

  EKONOMI
 • Ekonomi (Çift Diploma - Uluslararası Saraybosna Üniversitesi)

  Bu program İstanbul Teknik Üniversitesi ile Uluslararası Saraybosna Üniversitesi arasında yıl paylaşımı esasına dayalı bir uluslararası ortak lisans programıdır.

  Programa kaydolan öğrenciler, öğrenimlerinin 1. ve 2. akademik yılları IUS’ta, 3. ve 4. akademik yılları ise İTÜ’de gerçekleştirilecektir. Programı başarıyla tamamlayan öğrenciler İstanbul Teknik Üniversitesi Ekonomi Programı Lisans Diploması ve Uluslararası Saraybosna Üniversitesi Ekonomi Programı Lisans Diplomasını birlikte almaya hak kazanırlar.

  AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ. 

  saraybosna
 • Endüstri Mühendisliği (%30 - %100 İngilizce)

  ABET akreditasyonu bulunan Endüstri Mühendisliği Programı’ nda öğrenciler, insan, makine, malzeme, bilgi gibi unsurlardan oluşan sanayi ve hizmet sektöründeki sistemlerin incelenmesi, örgütlenmesi, yürütülmesi, denetlenmesi ve geliştirilmesi için yeni sistem, model ve yöntem önerilerini ortaya koymak, bu mekanizmalarda oluşabilecek sorunları önceden görüp çözümü için alternatifler sunmak üzere eğitilmektedir.

  Bu programda, üretim ile yönetimde verimliliğe ve etkinliğe katkıda bulunmayı amaçlayan, teknik bilimlerin analitik zekâsı ve sosyal bilimlerin insan ilişkileri, iletişim ve yönetime ilişkin bakış açısını birleştiren mühendisler yetiştirilmektedir.

  (%30 İNGİLİZCE) Ders planı için tıklayınız.
  (%100 İNGİLİZCE) Ders planı için tıklayınız.

  AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ. 

  ENDUSTRI_MUH
 • Endüstri Mühendisliği (Çift Diploma - SUNY Binghamton)

  2021-2022 Akademik yılında öğrenci alımına açılacak olan Endüstri Mühendisliği Çift Diploma Programı, İstanbul Teknik Üniversitesi ile SUNY Binghamton Üniversitesi arasında yıl paylaşımı esasına dayalı bir uluslararası çift diploma programıdır.

  Programa kaydolan öğrenciler, öğrenimlerinin 1. ve 3. akademik yıllarını İTÜ’de, 2. ve 4. akademik yıllarını ise Binghamton’da gerçekleştirilecektir. Programı başarıyla tamamlayan öğrenciler İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Lisans Diploması ve SUNY Binghamton Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Lisans Diplomasını birlikte almaya hak kazanırlar.

  AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ.