43

INSAAT_gorsel

İnşaat Fakültesi

İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi'nin tarihi, 1727 yılında Damat İbrahim Paşa zamanında kurulan Humbarahane'ye dayanmaktadır. 1941'de Yüksek Mühendis Okulu olarak devam etmiş, 1944 yılında ise İstanbul Teknik Üniversitesi adını almıştır. İnşaat Fakültesi’ nde; İnşaat Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği (Çift Diploma), Geomatik Mühendisliği ve Çevre Mühendisliği olmak üzere 4 program bulunmaktadır.

FAKÜLTE WEB SAYFASI    Fakülte Tanıtım Kitapçığı


 • 2022 Kontenjanı: 550
 • Profesör Sayısı: 92
 • Doçent Sayısı: 35
 • Dr. Öğr. Üyesi Sayısı: 40
 • Öğr. Gör. Sayısı: 15
 • Araş. Gör. Sayısı: 84

İnşaat Fakültesi Programları

 • İnşaat Mühendisliği (%30 - %100 İngilizce)

  ABET akreditasyonu bulunan İnşaat Mühendisliği programında barınma ve iş amaçlı yapılar, yüksek binalar, barajlar ve su yapıları, nükleer, hidrolik ve termik enerji santralleri, otoyollar, tüneller, demiryolları ve köprüler, hava ve deniz limanları, içme suyu ve kanalizasyon şebekeleri, raylı sistemler içeren toplu taşıma altyapıları, yer altı ve denizaltı tüp geçitleri, zemin etütleri ve ıslahları ile bu çalışmalarda kullanılan malzemelerin incelenmesi, üretimi ve stratejik proje planlamaları gibi konulara odaklanılmaktadır.

  Bu programda dünyanın gereksinimleri doğrultusunda matematik, fen ve mühendislik bilgilerinin sentezi ile yapı sistemlerini tasarlayan, çözümleyen, uygulayan, denetleyen, sonuçları değerlendirip yorumlayan, toplum yararına bilgi üreten mühendisler yetiştirilmektedir.

  (%30 İNGİLİZCE) Ders planı için tıklayınız.
  (%100 İNGİLİZCE) Ders Planı için tıklayınız.

  AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ. 

  INSAAT_MUH
 • İnşaat Mühendisliği (Çift Diploma - Suny Buffalo)

  Bu program İstanbul Teknik Üniversitesi ile State University of Newyork’ a (SUNY) bağlı Buffalo Üniversitesi (University of Buffalo) arasında yıl paylaşımı esasına dayalı ve İnşaat Mühendisliği alanında mühendisler yetiştirmeyi amaçlayan bir uluslararası ortak lisans programıdır.

  Programa kaydolan öğrenciler, öğrenimlerinin 1. ve 3. Yıllarını üniversitemizde 2. ve 4. yıllarını ise ABD’ de geçirirler. Programı başarıyla tamamlayan öğrenciler İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Lisans Diploması ve Buffalo Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Lisans Diplomasını birlikte alırlar.

  Ders planı için tıklayınız.

  AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ. 

  insaat-bolumu
 • İnşaat Mühendisliği (Çift Diploma - Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi)

  Bu program İstanbul Teknik Üniversitesi ile Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi (AZMİU) arasında yıl paylaşımı esasına dayalı ve İnşaat Mühendisliği alanında mühendisler yetiştirmeyi amaçlayan bir uluslararası ortak lisans programıdır.

  İnşaat Mühendisliği ortak lisans programının süresi 4 akademik yıldır. Öğrenciler ortak programın 1. ve 2. sınıfını AZMİU’da, 3. sınıf ve 4. sınıfı ise İTÜ’de İnşaat Fakültesi, İnşaat Mühendisliği Bölümünde okuyacaklardır.

  AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ. 

  azerbaycan
 • Geomatik Mühendisliği (%30 - %100 İngilizce)

  Alanında, ülkemizde ABET akreditasyonu alan tek program olan Geomatik Mühendisliği programında jeodezi, ölçme tekniği, uzaktan algılama, fotogrametri, coğrafi bilgi sistemleri (CBS), küresel konumlama sistemleri (GNSS), haritacılık, lazer ve lidar ölçme teknolojileri ve veri tabanı sistemlerini içeren kapsamlı bir eğitim verilmektedir.

  Bu programda topoğrafik ve konusal haritaların üretilmesi, coğrafi bilgi sistemlerinin oluşturulması, kıta hareketlerinin belirlenmesi, kırsal ve kentsel toprak düzenlemelerinin yapılması, tüm yatırım ve mühendislik hizmetlerinin altyapısının oluşturulması, yeryüzünün dört boyutlu ölçümü, haritalanması ve modellenerek gösterilmesi konularına hâkim mühendisler yetiştirilmektedir.

  (%30 İNGİLİZCE) Ders planı için tıklayınız.
  (%100 İNGİLİZCE) Ders planı için tıklayınız.

  AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ. 

  GEOMATIK_MUH
 • Çevre Mühendisliği (%30 - %100 İngilizce)

  Bu programda öğrenciler lisans öğrenimleri süresince farklı atıkların arıtılması, uzaklaştırılması ve yönetimi, su temini ve arıtımı, endüstriyel kirlenme kontrolü, hava kirlenmesi ve kontrolü, çevre biyoteknolojisi, havza yönetimi, toprak kirlenmesi ve iyileştirilmesi, çevre etkilerinin değerlendirilmesi, iş sağlığı ve güvenliği konularında kapsamlı bir eğitim almaktadır.

  Çevre Mühendisliği Programı’nda çevre bilimleri ve mühendisliği alanlarındaki karmaşık problemleri tanımlayabilen, değerlendirebilen, bu sorunlara çözümler üretebilen ve tüm bunları profesyonel yaşama taşıyabilecek mühendisler yetiştirilmektedir.

  (%30 İNGİLİZCE) Ders planı için tıklayınız.
  (%100 İNGİLİZCE) Ders planı için tıklayınız.

  AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ. 

  CEVRE_MUH