43

ELEKTRIK_ELEKTRONIK_gorsel

Elektrik - Elektronik Fakültesi

1944 yılında  Yüksek Mühendis Okulu’nun İstanbul Teknik Üniversitesi’ne dönüştürülmesi sırasında Elektrik Şubesi olan fakültenin ismi, Elektrik Fakültesi’ne dönüştürülmüştür. 1983 yılında fakültenin adı Elektrik-Elektronik Fakültesi olarak değiştirilmiştir. 

Yenilikçi ve yaratıcı programlarla Elektrik-Elektronik Mühendisliği eğitimi veren fakülte, akademik ve teknolojik liderler yetiştirmekte, hedefe odaklı araştırma yapmakta ve insanlığın yararı için bilginin teknolojiye dönüştürülmesine öncülük etmektedir. Fakültede; Elektrik Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği (Çift Diploma) ve Kontrol-Otomasyon Mühendisliği olmak üzere 4 program bulunmaktadır.

FAKÜLTE WEB SAYFASI    Fakülte Tanıtım Kitapçığı


 • 2024 Kontenjanı: 470
 • Profesör Sayısı: 50
 • Doçent Sayısı: 20
 • Dr. Öğr. Üyesi Sayısı: 24
 • Öğr. Gör. Sayısı: 8
 • Araş. Gör. Sayısı: 61

Elektrik - Elektronik Fakültesi Programları

 • Elektrik Mühendisliği (%30 - %100 İngilizce)

  ABET akreditasyonu bulunan Elektrik Mühendisliği Programı; elektrik üretim-iletim ve dağıtım sistemleri, elektrik makinaları, elektrikli sürücü sistemleri ve bunların tasarımı, projelendirilmesi, gerçekleştirilmesi, izlenmesi, korunması, kontrolü, ekonomisi ve yönetilmesi ile ilgili bilimsel ve teknolojik konularda eğitim verilmektedir.

  Akıllı şebekeler, elektrikli araçlar, yenilenebilir enerji gibi güncel konularıyla disiplinler arası nitelik taşıyan Elektrik Mühendisliği Programı, artan önemi ile birlikte sanayinin tasarım ihtiyacını karşılayan mühendisler yetiştirmektedir.

  (%30 İNGİLİZCE) Ders planı için tıklayınız.
  (%100 İNGİLİZCE) Ders planı için tıklayınız.

  AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ. 

  ELEKTRIK_MUH
 • Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği (%30 - %100 İngilizce)

  ABET akreditasyonu bulunan Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Programı’nda, elektronik ve haberleşme düzenleri ile sistemlerin tasarımı, geliştirilmesi ve üretim teknolojileri üzerine odaklanılmaktadır.

  Bu programda veri, ses ve video gibi bilgilerin işlenmesi, iletilmesi, algılanması, saklanması, bu işlevleri yerine getirecek elektronik düzen ve sistemlerin tasarımı, antenler ve elektromanyetik alan ve dalga kuramları ve uygulamaları, yarı iletken elektronik elemanların fiziği ve üretim teknolojileri ile uğraşan, hızla gelişen elektronik ve telekomünikasyon teknolojilerine ayak uyduracak bilgi birikimi ve bilimsel formasyona sahip mühendisler yetiştirilmektedir.

  (%30 İNGİLİZCE) Ders planı için tıklayınız.
  (%100 İNGİLİZCE) Ders planı için tıklayınız.

  AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ. 

  ELEKTRONIK_HABERLESME1
 • Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği (Çift Diploma - New Jersey Institute of Technology)

  Bu program İstanbul Teknik Üniversitesi ile New Jersey Institute of Technology – Newark College of Engineering arasında yıl paylaşımı esasına dayalı bir uluslararası ortak lisans programıdır.

  Programa kaydolan öğrenciler, öğrenimlerinin 1. ve 3. Yıllarını üniversitemizde 2. ve 4. yıllarını ise ABD’ de geçirirler. Programı başarıyla tamamlayan öğrenciler İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Lisans Diploması ve New Jersey Institute of Technology Electrical Engineering Lisans Diplomasını birlikte alırlar.

  Ders planı için tıklayınız.

  AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ. 

  ELEKTRONIK_HABERLESME2
 • Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği (Çift Diploma - Uluslararası Saraybosna Üniversitesi)

  Bu program İstanbul Teknik Üniversitesi ile Uluslararası Saraybosna Üniversitesi arasında yıl paylaşımı esasına dayalı bir uluslararası ortak lisans programıdır.

  Programa kaydolan öğrenciler, öğrenimlerinin 1. ve 2. akademik yılları IUS’ta, 3. ve 4. akademik yılları ise İTÜ’de gerçekleştirilecektir. Programı başarıyla tamamlayan öğrenciler İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Lisans Diploması ve Uluslararası Saraybosna Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Lisans Diplomasını birlikte alırlar.

  AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ. 

  saraybosna
 • Robotik ve Otonom Sistemler Mühendisliği (%30 - %100 İngilizce)

  ABET akreditasyonu bulunan Robotik ve Otonom Sistemler Mühendisliği programı; bilgisayar tabanlı tüm mekatronik, robotik, elektronik ve de elektrik sistemlerinin sağlıklı bir şekilde işlemesini sağlayan teknolojiler üzerine çalışmaktadır.

  Bu programda; elektrik, elektronik, mekanik ve benzeri bilgisayar tabanlı tüm endüstriyel sistemlerin, amaçlanan ve planlanan biçimde çalışmasını sağlayan bilgi ve teknolojileri hem üreten hem de uygulayan mühendisler yetiştirilmektedir.

  (%30 İNGİLİZCE) Ders planı için tıklayınız.
  (%100 İNGİLİZCE) Ders planı için tıklayınız.

  AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ. 

  KONTROL_OTOMASYON