Maden Fakültesi

Maden Fakültesi, 1953 yılından bu yana öğretim vermektedir. Kuruculuğunu, akademik eğitimini Almanya'da almış bir öğretim üyesi kadrosu üstlenmiştir.

Makina Fakültesi

İstanbul Teknik Üniversitesi'nin kuruluşunda yer alan Makina Bölümü, 1946 yılında yeniden yapılandırılmış ve Makina Fakültesi adını almıştır. Ülkemizin, makina mühendisliği alanında eğitim ve araştırma faaliyetleri gerçekleştiren en eski kurumlarından biridir.

Mimarlık Fakültesi

1884'te ilk sivil mimar ve mühendisleri yetiştirmek üzere Hendese-i Mülkiye Mektebi açılmış, sonraki yıllarda önce Mühendis-i Ali ,sonrasında Yüksek Mühendis Mektebi adını almıştır.

 • Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi

  İstanbul Teknik Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği eğitimi, 1980 yılında Elektrik-Elektronik Fakültesi bünyesinde kurulan Kontrol ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü ile başlamıştır.

  Elektrik Elektronik Fakültesi

  1944 yılında Yüksek Mühendis Okulu’nun İstanbul Teknik Üniversitesi’ne dönüştürülmesi sırasında isimi Elektrik Şubesi olan fakültenin ismi, Elektrik Fakültesi’ne dönüştürülmüştür.

  Kimya Metalurji Fakültesi

  Kimya, Metalurji-Malzeme, Gıda ve Biyomühendislik alanlarında güçlü bir alt yapıya sahip fakülte, mühendislik problemlerini çözebilen, tasarlayabilen, mesleki ve etik sorumluluk bilinci olan, etkin yazılı ve sözlü iletişim kuran ve yaşam boyu öğrenmenin önemini kavramış mühendisler yetiştirmektedir.

  Uçak Uzay Bilimleri Fakültesi

  1983 yılında İTÜ'nün 11. fakültesi olarak kurulmuştur. Sunduğu olanaklarla, çağdaş, yenilikçi düşünce yapısına sahip, sosyal nitelikleri kuvvetli, ulusal ve uluslararası düzeyde bilimsel çalışmalar yapabilen, sağlam bir mühendislik formasyonuna sahip mezunlar vermektedir.

  Denizcilik Fakültesi

  1884 yılında “Leyli Tüccar Kaptan Mektebi” adıyla kurulan fakülte, 1992 yılında bugünkü adını aldı. Fakülte, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeylerinde verdiği eğitimle denizcilik sektörünün hem bilimsel araştırma hem de uzman personel ihtiyacını karşılamaktadır.

  Tekstil Fakültesi

  Tekstil Mühendisliği ve Tasarım Fakültesi, tekstil mühendisliği ile ilgili alanlarda uluslararası düzeyde eğitim veren ve bilimsel araştırma yapan, ulusal gereksinimlere uygun bilimsel ve teknolojik gelişmenin toplum hizmetine sunulmasında öncü role sahip bir kurumdur.

  Gemi ve Deniz Bilim. Fakültesi

  İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi, gemi inşaatı alanında Türkiye’nin ilk ve öncü fakültesidir. 1945 yılında Gemi Bölümü, Makine Fakültesi bünyesinde kurulmuştur.

  İşletme Fakültesi

  İTÜ İşletme Fakültesi, iktisat, işletme ve hukuk dersleri veren kürsü üyeleri tarafından 1977 yılında İşletme Mühendisliği Fakültesi adıyla kurulmuştur.

  Ayazağa Kampüsü

  Ana yerleşim birimi olan Ayazağa Kampüsü, İstanbul'un yeni iş ve ticaret merkezi konumuna gelen Maslak bölgesindedir. 247 hektarlık bir alanı kaplayan Ayazağa Kampüsü'nde Rektörlük ve yönetim birimlerinin yanı sıra 13 fakülteden 8'i ve 5 enstitüden 4'ü bulunmaktadır.

  Maçka Kampüsü

  Maçka Kampüsü'nde İşletme Fakültesi, İngilizce Hazırlık Okulu, Dil ve İnkilap Tarihi Bölümü, Türk Müziği Konservatuarı, İTÜ Vakfı ofisleri ve İTÜ Sosyal Tesisleri bulunmaktadır.

  Gümüşsuyu Kampüsü

  Gümüşsuyu Kampüsü, Taşkışla Kampüsü ile birlikte 19. Yüzyıl İstanbul'unda en önemli ticaret ve kültür merkezi olan ve bugün de aynı işlevleri sürdüren Taksim bölgesindedir.

  Tuzla Kampüsü

  16.5 hektarlık alana sahip Tuzla Kampüsü'nde modern ekipmanlarla donatılmış eğitim havuzu ile Denizcilik Fakültesi bulunmaktadır.

  KKTC Kampüsü

  İTÜ-KKTC Eğitim Araştırma Yerleşkeleri’ne öğrenci alacak bölümler; coğrafi konum, bölgesel ve küresel ihtiyaçlar dikkate alınarak denizcilik sektöründe hizmet eden programlardan seçilmiştir.

  Arıoğlu Kız Öğrenci Yurdu

  Ayazağa kampusu içerisinde bulunan Arıoğlu Kız Öğrenci Yurdu, 60 kişilik kapasiteyle kız öğrenciler için büyük çapta imkanlar sunan modern bir yurttur.

  Ayşe Birkan Kız Öğrenci Yurdu

  Ayşe Birkan Yurdu, 60 kişilik kapasitesiyle Ayazağa kampüsü içinde kız öğrenciler için büyük çapta imkanlar sunan modern bir yurttur. Odalar tek kişilik olup, her odada internet bağlantısı ve telefon mevcuttur.

  Ayazağa Kız Öğrenci Yurdu

  Ayazağa Kız Yurdunun kapasitesi 144 kız öğrencidir. Yurt içinde 24 saat güvenlik, içme suyu ve daimi sıcak su mevcuttur. Ayazağa Yurdu odaları üçer kişiliktir.

  Ferhunde Birkan Kız Öğrenci Yurdu

  Ferhunde Birkan Yurdu, 180 kişilik kapasitesiyle Ayazağa kampüsü içinde kız öğrenciler için büyük çapta imkanlar sunan modern bir yurttur.

  Gölet Öğrenci Yurtları

  Gölet Yurtları toplam 12 binadan oluşmakta ve modern donanımı, güzel manzarası ile lüks bir yurt niteliği taşımaktadır. Her binada 6 daire, her dairede 4 oda ve her odada 2’şer yatak bulunmaktadır.

  Gök Öğrenci Yurdu

  Ayazağa kampusu içerisinde bulunan Gök Öğrenci Yurdu, 60 kişilik kapasiteyle erkek öğrenciler için büyük çapta imkanlar sunan modern bir yurttur.

  Gümüşsuyu Erkek Öğrenci Yurdu

  Gümüşsuyu Yurtları’nın kapasitesi 242 kişidir. Yurtta 24 saat güvenlik, her gün temizlik hizmeti, daimi sıcak su ve içmek için kaynak suyu hizmetleri mevcuttur.

  Gümüşsuyu Kız Öğrenci Yurdu

  Gümüşsuyu Kampüsü içerisinde, Boğaz manzaralı, 44 kişi kapasiteli, 3 kişilik, 2 kişilik ve tek kişilik olmak üzere toplam 16 odalı, 2 adet etüt salonu, yemek, dinlenme, televizyon odası, tüm oda ve etüt salonlarında internet bağlantısı

  İMKB Öğrenci Sitesi

  IMKB Öğrenci Sitesi 4 binası ile öğrencilere lüks ve huzurlu bir ortam oluşturmaktadır. Yurt Odaları üçer kişiliktir. Odalarda her öğrenci için giysi dolabı, kütüphane olarak kullanabileceği dolap ve raflar mevcuttur.

  Verda Üründül Kız Öğrenci Yurdu

  Verda Üründül Kız Öğrenci Yurdu, Kampüs içinde yer alan üçer kişilik odaları ile gerek konumu gerekse iç düzenlemeleri ile konforlu bir yurttur.

  Altan Edige Kız Öğrenci Yurdu

  Ayazağa kampusu içerisinde bulunan yurdumuz, kız öğrenciler için büyük çapta imkanlar sunan modern bir yurttur. Odalar ikişer kişilik banyolu, tuvaletli olup, her odada internet bağlantısı ve telefonu mevcuttur

  Ali İhsan ALDOĞAN Kız Öğrenci Yurdu

  Ayazağa kampusu içerisinde bulunan yurdumuz, kız öğrenciler için büyük çapta imkanlar sunan modern bir yurttur. Odalar ikişer kişilik banyolu, tuvaletli olup, her odada internet bağlantısı ve telefonu mevcuttur.

  Zeynep Birkan Kız Öğrenci Yurdu

  Zeynep Birkan Yurdu, 70 kişilik kapasitesiyle Ayazağa kampüsü içinde kız öğrenciler için büyük çapta imkanlar sunan modern bir yurttur.

  Beslenme

  İTÜ’nün 5 ayrı yerleşkesinde 3 ayrı mutfak ve 8 yemekhane bulunmaktadır. Ayazağa Yerleşkesinde 75. Yıl Öğrenci Sosyal Merkezi Yemekhanesi, Gümüşsuyu, Maçka ve Taşkışla Yerleşkelerinde 2’şer ve Tuzla Yerleşkesinde 1 yemekhane yer almaktadır.

  İTÜ Radyosu

  1945 yılında Prof. Dr. Mustafa Santur, Doç. Dr. Adnan Ataman, Doç. Dr. Tahsin Saya, asistanları ve öğrencileri tarafından başlamıştır.

  Kültür Sanat Birliği

  Kültür ve Sanat Birliği, mühendislik eğitiminin ağırlıklı olduğu İTÜ’de, üniversitenin kültürel ve sosyal yönünü güçlendirmek amacıyla 1987 yılında kurulmuştur.

  Öğrenci Kulüpleri

  İTÜ’de; akademik, bilimsel, teknolojik, sanatsal, sportif, sosyal sorumluluk, meslek ve kariyer gibi farklı kategorilerde faaliyet gösteren 120’yi aşkın öğrenci kulübü bulunmaktadır.

  Spor

  İTÜ’de, sporla iç içe bir kampüs ortamı sunulmaktadır. Açık ve kapalı spor tesisleri hem bireysel hem takım sporlarının yapılmasına olanak sağlamaktadır.

  Yeşil Kampüs

  İstanbul Teknik Üniversitesi, öncü kimliğiyle yeni ve büyük bir çalışmaya imza atarak, 2013 yılında “Yeşil Kampüs, Yeşil İTÜ” projesini başlattı.

  Yüzme Havuzu

  İTÜ İşletme Fakültesi, iktisat, işletme ve hukuk dersleri veren kürsü üyeleri tarafından 1977 yılında İşletme Mühendisliği Fakültesi adıyla kurulmuştur.

  İTÜ Stadyumu

  İTÜ İşletme Fakültesi, iktisat, işletme ve hukuk dersleri veren kürsü üyeleri tarafından 1977 yılında İşletme Mühendisliği Fakültesi adıyla kurulmuştur.

  Kapalı Spor Salonu

  İTÜ İşletme Fakültesi, iktisat, işletme ve hukuk dersleri veren kürsü üyeleri tarafından 1977 yılında İşletme Mühendisliği Fakültesi adıyla kurulmuştur.