mehmetkaraca

Sevgili Adaylar,

Üniversite öğrencisi olmak için verdiğiniz çabada, tercih yapma aşamasına geldiniz. Ne kadar önemli bir yol ayrımında olduğunuzu biliyor, yaşadığınız bu zor süreçte kendimi sizlerin yerine koyarak en içten duygularımla mutlu ve başarılı olacağınız sonuca ulaşmanızı diliyorum.

Karşınızda birçok seçenek, değerlendirmeniz gereken birçok nokta var. Bu süreçte sizi aydınlatacak uzmanlardan destek alırken, her zaman önceliğiniz en iyi eğitimi almak olmalı. Üniversite eğitimi; sizi başka bir dünyaya taşıyacak, yeni fikirlerle tanıştıracak, mesleki donanım kazandırırken kişisel gelişim yolculuğunuza yeni değerlerler katacak yaşamınızın kilometre taşlarından biridir... Bunun için tercihinizi yaparken, üniversiteleri geçmişten gelen mirasıyla, bugünkü konumuyla ve geleceğe yürüyen adımlarıyla değerlendirmeniz önemlidir.

İTÜ, 250. kuruluş yılına doğru ilerleyen, dünyanın en köklü üniversiteleri arasında yer alan güçlü bir akademik kurumdur. Öğrencilerimizin en büyük kazanımı ve ayrıcalığı ise eğitimlerini başarıyla tamamlayarak, almaya hak kazandıkları İTÜ diplomasıdır. Şimdi adayımız olan ve yerleştirme sonuçlarına göre yeni İTÜ’lüler olarak aramıza katılacak öğrencilerimiz de ne kadar önemli bir kapıdan girdiklerini, üniversitemizin havasını soludukları her yeni gün bir kez daha anlayacaklar.

Bizler için, ülkemizin pırıl pırıl zihinlerini, fark yaratacak genç bireylerini aramızda görmek mutluluktur. 

Sizler için ise “bir İTÜ’lü olmak”, yaşamınızın sonuna kadar taşıyacağınız büyük gururdur. Bu gururu paylaşacağımız öğrencilerimizle eylül ayında görüşmek üzere, tüm adaylara yürekten başarılar diliyorum.

Prof. Dr. Mehmet Karaca
Rektör 
 
13 Fakülte, 37 Bölüm, 10 Uluslararası Ortak Lisans Programı, 6 Enstitü, 15 Araştırma Merkezi, Konservatuar ve Yabancı Diller Yüksekokulu ile 5 ayrı kampüste eğitim-öğretim çalışmalarına devam eden İTÜ, 497’ı profesör olmak üzere 2 binden fazla öğretim elemanından oluşan güçlü akademik kadrosu, bin 500'e yakın idari personeli ve 40 bini aşan öğrenci sayısı ile büyük bir ailedir.

İTÜ eğitimde bütünsel yaklaşımıyla, bilim ile sanatı, akıl ile kalbi birleştirip, yaratıcı, yenilikçi, farkındalığı yüksek, katılımcı, dünyadaki son gelişmeleri takip eden, ülkesine ve insanlığa hizmet edecek mezunlar yetiştirmeye devam etmektedir.

Tarihçe

İstanbul Teknik Üniversitesi, 1773 yılında Mühendishane-i Bahr-i Hümayun adıyla III. Mustafa Dönemi’nde kuruldu. İTÜ, 244 yıllık geçmişi ile mühendislik ve mimarlık üniversitesi olarak, bilim, teknoloji ve araştırma–geliştirme alanlarında yenilikçi çalışmalarıyla seçkin ve öncü bir üniversitedir. Yükseköğretimde dünya standartlarını kendisine referans almış güçlü bir akademik kadroya sahiptir.

Misyon

İstanbul Teknik Üniversitesi’nin varlık nedeni bilim, teknoloji ve sanatta bilginin sınırlarını genişletmek ve uygulamaları ile toplumun ihtiyaçlarına cevap vermektir.

Vizyon

Bilim, teknoloji ve sanatta, uzmanlığı ile uluslararası, lider bir üniversite olmak.

Değerlerimiz

• İnsan Odaklılık ve Farklılıklara Açıklık
• Özgürlükçülük ve Eleştirellik
• Girişimcilik ve Rekabetçilik
• Özgünlük ve Yenilikçilik