43
OGRENCI PROJELERI

Öğrenci Projeleri

İTÜ HYDROS Takımı

Takımın Amacı:

İTÜ Hydros Takımı yenilikçi çevre çözümleriyle enerji verimliliği sağlayan elektrik motorlu, uzaktan kontrollü tekneler üretmek amacındadır.

ITU Hydros Takımı, 2018 Eylül Ayında St. Tropez/Fransa’da yapılacak olan Hydrocontest yarışmasına katılmayı amaçlayan takımımız, İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi bünyesinde kurulmuş olup, dinamik kadrosu, özgün tasarım anlayışı, yenilikçi ve zeki çözümleriyle beraber her yıl yarışmadaki yerini alarak ülkemizi ve okulumuzu her alanda en iyi şekilde temsil etme amacı gütmektedir.

Hangi Bölümlerden Öğrenciler Yer Almaktadır:

Takımımız, Gemi İnşaatı ve  Gemi Makinaları Müh., Elektrik Müh., Elektronik Haberleşme Müh., ve Makine Müh., Bilgisayar Müh., Gemi ve Deniz Teknolojisi Müh., bölümlerinde okuyan öğrencilerden oluşmaktadır.

Takımın Başarıları:

Takımımız 2018 Eylül ayında ilk defa Fransa’da gerçekleşecek Hydrocontest yarışmasına katılacaktır. İTÜ Hydros Takımı davet üzere katılan ilk Türk takımdır.

 İTÜ ROTA Takımı

Takımın Amacı:

Yarışmalar ve özgün tasarım çalışmaları ile havacılık alanında yenilikçi fikirler yetişmesine katkı sağlamayı; uçak tasarımı, analizi ve üretimi konusunda tecrübeli, yetişmiş insan gücüne sahip, ulusal ve uluslararası havacılıkta yetkin bir takım olmayı amaçlar.

Hangi Bölümlerden Öğrenciler Yer Almaktadır:

Takımımız Uçak Müh., Uzay Müh., Bilgisayar Müh. ve Kontrol Müh. bölümlerinde okuyan öğrencilerden oluşmaktadır.

Takımın Başarıları:

2016 Tübitak UAV Turkey Yarışması Sabit Kanat Kategorisi 1. si

2017 Tübitak UAV Turkey Yarışması Sabit Kanat Kategorisi En İyi Detaylı Tasarım Raporu Ödülü.

İTÜ ROV Takımı

Takımın Amacı:

İTÜ ROV Takımı’ nın en büyük hedeflerinden biri Antarktika’da gerçekleştirilmesi planlanan bilimsel araştırma seferinde aracın kullanılarak buzulların altında kullanılmasıdır.

Takım üyeleri yeni bir sualtı aracı tasarımı üzerinde çalışmasının yanı sıra Türkiye’de sualtı robotları adına farkındalık uyandırmak amacıyla ilkokul ve liselerle birlikte ortak çalışmalar yürütmekte ve eğitimler vermektedir.

Hangi Bölümlerden Öğrenciler Yer Almaktadır:

Takımımız, Uçak Müh., Uzay Müh., Elektronik Haberleşme Müh., Gemi İnşaatı Müh., Kontrol Müh. ve Makine Müh. bölümlerinde okuyan öğrencilerden oluşmaktadır.

Takımın Başarıları:

ROV takımı, 2017 yılında 7 Takım arasında Türkiye 1.si olmuştur.

ROV takımı, 2017 yılında Long Beach, California’da düzenlenen final etabında 25 Takım arasında dünya 23.sü olmuştur.

İTÜ Rover Takımı

Takımın Amacı:

University Rover Challenge (URC), Mars Society tarafından her yıl Amerika Birleşik Devletleri'nin Utah eyaletindeki Mars Desert Research Station'da (MDRS) gerçekleştirilen, üniversite öğrencilerinin tasarladıkları roverlar ile yarıştıkları uluslararası bir yarışmadır. Dünyanın birçok ülkesinde alt yarışmaları bulunmaktadır; European Rover Challenge (ERC), Indian Rover Challenge (IRC), United Kingdom Rover Challenge (UKURC) örnek olarak verilebilir. İTÜ Rover Takımı tasarladığı ve ürettiği gezegen keşif araçları ile bu yarışmalarda ülkemizi temsil etmek için çalışmaktadır. Amacı, uzun vadede Türkiye'nin ilk gezegen keşif aracına katkı sağlamaktır.

 Hangi Bölümlerden Öğrenciler Yer Almaktadır :

Takımımız, Kontrol ve Otomasyon Müh., Uçak Müh., Endüstri Müh., Mekatronik Müh. Yüksek Lisans, Ekonomi, Metalurji ve Malzeme Müh., Şehir Bölge Planlama, Uzay Müh., Elektronik Haberleşme Müh., İnşaat Müh., Jeoloji Müh., Jeoloji Müh. Yüksek Lisans, İmalat Müh., Geomatik Müh., Tekstil Müh., Mimari Tasarımda Bilişim Doktora, Makina Müh. Yüksek Lisans, Tekstil Müh.,Elektrik Müh. ve Makina Müh. bölümlerinde okuyan öğrencilerden oluşmaktadır.

Takımın Başarıları:

● 11 yıldır düzenlenen URC yarışması ön elemesini geçmeyi başaran ve ülkemizi yarışmada

temsil etme hakkı kazanan ilk takımdır.

● URC2017 yarışmasını 82 takım arasında 13. sırada tamamlamıştır.

İTÜ ROTEK Takımı

Takımın Amacı:

İTÜ ROTEK Takımı’ nın öncelikli hedefi gerek yurt içi gerekse yurt dışındaki platformlarda okulumuzu ve ülkemizi en iyi mühendislik prototiplerini yaparak başarılı bir şekilde temsil etmektir. Bunu yaparken gelecekte takımın görevlerini üstlenecek arkadaşlara görevler vererek bireysel gelişimi aynı zamanda takımın sürekliliğini sağlamaktır. 

Hangi Bölümlerden Öğrenciler Yer Almaktadır:

Takımımız, Uçak Müh., Uzay Müh., Elektronik Haberleşme Müh. bölümlerinde okuyan öğrencilerden oluşmaktadır.

Takımın Başarıları:

2016 yılında kurulan takımımımız 2017 yılında yılında yapılan TURKSAT model uydu yarışmasında 7. olmuştur.

İTÜ Dijital Fabrikasyon Takımı

Takımın Amacı:

İTÜ Dijital Fabrikasyon Takımı, dijital fabrikasyon alanında yenilikçi yapım tekniklerini ve malzemelerini araştırmak, test etmek, yeni yapım teknikleri ve malzemeleri geliştirmek ve uluslararası platformlarda desteklenen ‘Dijital Üretim Teknikleri’ ile ilişkili yarışmalara hazırlanmak amacıyla kurulmuştur. 

Hangi Bölümlerden Öğrenciler Yer Almaktadır:

Takımımızda, Mimarlık bölümünde okuyan lisans ve Mimari Tasarımda Bilişim programında okuyan lisansüstü öğrenciler bulunmaktadır. 

Takımın Başarıları:

Takımımız iki senedir Westminster Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ve Yapılı Çevre & Fabrikasyon Laboratuvarı tarafından düzenlenen FAB FEST Pavilyon Tasarımı ve Fabrikasyonu Yarışması’na dâhil olmaktadır. Festivale her sene dünyadaki en iyi ofisler arasında yer alan Foster and Partners ve en iyi mimarlık okulları arasında yer alan Pratt Institute of Architecture, IAAC, Parsons School of Design’ın ekiplerinin dâhil olduğu elliden fazla takım katılmaktadır.

Takımımız;

· FAB FEST 2016’da Hexagaze pavilyon tasarımı ile En İyi Mimari Pavilyon ve En Mekansal Karektiristiğe Sahip Yapı Dalı’nda finale kalan ilk sekiz takım arasına seçilmiştir.

· FAB FEST 2017’de Big Crunch projesi ile “Quintin Hogg Trust” üçüncülük özel ödülü ve halk oylamasında ikincilik ödülü almıştır. 

ITUEV Team

Takımın Amacı:

ITUEV Team’ ın  günümüzde gittikçe daha da yaygınlaşan elektrikli arabalar konusunda araştırmalar yaparken, dünyanın çeşitli ülkelerinden yarışmacıların katıldığı verimlilik yarışlarında en verimli arabayı üreterek birinci olmayı amaçlar.

Öğrenciler batarya paketlenmesi, batarya yönetim sistemi, elektronik sürücü devresi ve yazılımı, aksesuar sistemleri, elektrik motoru tasarımı ve üretimi, otonom sürüş sistemleri gibi konularda ar-ge çalışmaları yapmakta ve sonucunda elde edilen bilgileri araçlarımızda uygulamaktadır.

Hangi Bölümlerden Öğrenciler Bulunakta:

Takımımızda, Elektronik ve Haberleşme Müh., Elektrik Müh. , Makine Müh. , İmalat Müh. , Çevre Müh. , İşletme Müh. ve Endüstri Müh. bölümlerinden öğrenciler bulunmaktadır. 

Takımın Başarıları:

2017 yılının Haziran ayında düzenlenen Shell Eco-marathon Le Mans Yarışmasında üçüncülük ödülü almıştır.

İTÜ Deniz Bisikleti Takımı

Takımın Amacı:

İTÜ Deniz Bisikleti Takımı’nın hedefi Avrupa’nın insan gücüyle hareket eden en hızlı deniz bisikletini tasarlayıp üretmektir. Takımımız tekne, sevk sistemi ve pervane tasarımları ile bunların üretimleri üzerinde çalışmaktadır.       

Hangi Bölümlerden Öğrenciler Bulunakta:

Takımımız, Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Müh., Gemi ve Deniz Teknolojileri Müh. ve Makine Müh. öğrencilerinden oluşmaktadır.

Takımımızın Başarıları:

2011 yılında düzenlenen yarışlarda “Forward-Stop-Backward” etabında 33 tekne arasında 3.lük elde ettik.

2016 yılında düzenlenen yarışlarda “Slalom” etabında 35 tekne arasında 3.lük elde ettik.

2017 yılında düzenlenen yarışlarda “100 Metre Sprint” etabında 44 tekne arasında 2.lik elde ettik.

İTÜNOM İnsansız Hava Araçları Takımı

Takımın Amacı:

İTÜNOM İnsansız Hava Araçları Takımı’nın en büyük hedeflerinden biri, otonom uçuş prensibini kullanıp onu geliştirerek, ülkemiz savunma teknolojisine vasıflı ve bu alanda yetkin, bilinçli mühendisler yetiştirmektir. Bu bağlamda her yıl yeni araçlar tasarlayarak veya sahip oldukları özellikleri geliştirerek çalışmalarını sürdürmektedir.

Hangi Bölümlerden Öğrenciler Yer Almaktadır:

Takımımız, Uçak Müh., Kontrol Müh., Elektronik-Haberleşme Müh., ve Bilgisayar Müh.

bölümlerinde okuyan öğrencilerden oluşmaktadır.

Takımın Başarıları:

Takımımız, kurulduğu 2014 yılından itibaren, ABD’nin Maryland eyaletinde, Auvsi tarafından düzenlenen dünyanın en prestijli insansız hava araçları yarışmasına katılmakmış ve sırasıyla 19.luk 16.lık ve 12.lik elde etmiştir.

Geçtiğimiz 2017 yılında ise 8 ülkeden 50'ye yakın üniversitenin katıldığı bu yarışmada görev ifasında 2. genelde ise 4. olmuştur. 

İTÜ HEDEF Takımı 

Takımın Amacı:

İTÜ Hedef Takımı, 2014 yılında otonom uçuş yapabilen özgün insansız hava araçları (İHA) üretmek amacı ile kurulmuş bir proje takımıdır. Bu amaç doğrultusunda, özgün bir tasarıma sahip hava aracını özgün yazılımlar ile donatarak çeşitli görev tanımlarına uygun hale getirmek için çalışan takımımız, 2017 yılı itibariyle otonom uçuş kabiliyetine sahip özgün İHA üretme ve bu İHA ile yük teslimatı, yer gözlemi gibi görevleri gerçekleştirebilmektedir.

Hangi Bölümlerden Öğrenciler Yer Almaktadır:

Takımımız, Uçak ve Uzay Müh. (Doktora ve Yüksek Lisans), Uçak Müh., Uzay Mühendisliği, Elektronik Haberleşme Müh., Metalurji Malzeme Müh. ve Makine Müh. bölümlerinde okuyan öğrencilerden oluşmaktadır. 

Takımın Başarıları:

Çeşitli uluslarası yarışmalarda ülkemizi en iyi şekilde temsil eden İTÜ Hedef Takımı, üniversitemizde sabit kanatlı İHA ile otonom yarışmalara katılan tek proje takımıdır.

UAS Challenge 2017 – Üretim ödülü (Manufacturing Award) ve En iyi uçuşa hazırlık raporu (Best Flight Readiness Review). Yarışma için hazırladığımız uçuşa hazırlık videosuna buradan ve yarışmada verilen ödüllerin sayfasına buradan ulaşılabilir.

(Linkler – Uçuşa hazırlık videosu: https://www.youtube.com/watch?v=J4G1hclh9zk)

(Ödüller sayfası: https://www.imeche.org/events/challenges/uas-challenge/past-events)

İTÜ AUTOBEE TAKIMI

Takımın Amacı:

Autobee olarak misyonumuz yol çizgilerini ihlal etmeden karşılaşılan engellere en güvenli tepkiyi (manevra, durma vb.) vererek navigasyonda istenilen noktaya en kısa sürede ulaşabilecek sivil, askeri, arama-kurtarma gibi çeşitli alanlarda hizmet verebilecek insansız kara araçları tasarlamaktır.

Hangi Bölümlerden Öğrenciler Yer Almaktadır:

Takımımız, Makina Müh., İmalat Müh., Uzay Müh., Uçak Müh., Kontrol & Otomasyon Müh., Elektronik & Haberleşme Müh. bölümlerinde okuyan öğrencilerden oluşmaktadır.

Takımın Başarıları:

2016 yılında ABD’nin Michigan eyaletinde düzenlenen IGVC(Intelligent Ground Vehicle Competition) yarışmasında kualifikasyonu geçmiş olup tasarımda 6. olmuştur.

2016 yılında ITÜ robot olimpiyatlarında serbest kategori 3.lüğü elde etmiştir. 

İTÜ Güneş Arabası Ekibi

Takımın Amacı:

2004 yılında kurulan İTÜ Güneş Arabası Ekibi, yurt içi ve yurt dışındaki yarışmalar için güneş arabası tasarlayıp, ürettiği araçlar sayesinde edindiği tecrübeleri ülke endüstrisini kalkındıracak çalışmalara yansıtmak, bir mühendislik yarışına dönüştürmek.

Hangi Bölümlerden Öğrenciler Yer Almaktadır:

Takımımız, Elektronik Haberleşme Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği, İşletme Mühendisliği, İmalat Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği öğrencilerinden oluşmaktadır.

Takımın Başarıları:

TÜBİTAK FORMULA G 2006 
İzmir Yarışı: 
• ARIBA I – Birincilik Ödülü 
• ARIBA II – İkincilik Ödülü 
• ARIBA I ve ARIBA II Sıralama Turları Derece Ödülleri 
İstanbul Yarışı: 
• ARIBA I – Birincilik Ödülü 
• ARIBA II – İkincilik Ödülü 
• ARIBA I ve ARIBA II Sıralama Turları Derece Ödülleri 
• Özgün Katkı Ödülü 

TÜBİTAK FORMULA G 2007 
Ankara Yarışı: 
• İTÜRA (ARIBA III) – Birincilik Ödülü 
• ARIBA II – İkincilik Ödülü 
• ANOK Kupası – Birincilik Ödülü 
• Özgün Katkı Ödülü 

TÜBİTAK FORMULA G 2008 
İzmir Yarışı: 
• İTÜRA (ARIBA III) – Birincilik Ödülü 
• ARIBA II – İkincilik Ödülü  

WORLD SOLAR CHALLENGE 2009 
• ARIBA IV – En İyi Yeni Katılımcı Ödülü  

TÜBİTAK FORMULA G 2012 
• ARIBA V – Üçüncülük Ödülü 
• En İyi Mühendislik Tasarımı Ödülü 

WORLD SOLAR CHALLENGE 2013

TÜBİTAK FORMULA G 2014 
• ARIBA VII – İkincilik Ödülü

YOUTH for FUTURE 2016

•Üçüncülük Ödülü

•En duyarlı takım ödülü

EUROPEN SOLAR CHALLENGE 2016

• International SolarCar Federation Award

WORLD SOLAR CHALLENGE 2017

• 13th out of 46

İTÜ Facilis Otomobil Takımı 

Takımın Amacı:

Takımımızın amacı araçlardaki enerji verimliliğini arttırmak için malzeme, kontrol sistemleri, mukavemet, aerodinamik gibi alanlarda çalışmalar yapmak ve bu teknolojiyi insanların kullanımına sunan; gelecekte insanların rahatlıkla günlük hayatlarında kullanabilecekleri araçlar tasarlamak ve en önemlisi de yakıt tüketimini minimuma indirerek çevre kirliliğini azaltmaktır.

Hangi Bölümlerden Öğrenciler Yer Alıyor:

Takımımız Makine Mühendisliği, İmalat Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği, Elektronik Haberleşme Mühendisliği, Kontrol Mühendisliği, Metalürji ve Malzeme Mühendisliği ile İşletme Mühendisliği bölümlerinde okuyan öğrencilerden oluşmaktadır.

Takımın Başarıları:

- Shell Eco-marathon 2012 Avrupa yarışında 1 kWh enerji ile 34 km.

- Shell Eco-marathon 2015 Avrupa yarışında 1 litre benzin ile 171 km.

- Shell Eco-marathon 2016 Avrupa yarışında 1 litre benzin ile 181 km.

- Shell Eco-marathon 2016 Türkiye yarışında 1 litre benzin ile 300 km.

- 2015, 2016 Avrupa ve 2016 Türkiye yarışlarında Türkiye Birincisi.

- 2017 Türkiye yarışı İnovasyon Ödülü. 

İTÜ APİS AR-GE Takımı

Takımın Amacı:

İTÜ APİS AR-GE Takımı, Model Uydular üzerine çalışmaktadır. Model Uydular aracılığıyla belirlediğimiz bir bölgenin sıcaklık, basınç, nem gibi verilerini anlık olarak görüntüleyebilmekte, aynı zamanda canlı görüntü aktarımı sayesinde geniş alanları inceleyebilmektedir.

Hangi Bölümlerden Öğrenciler Yer Almaktadır:

Takımımız Uçak Müh., Uzay Müh., Elektronik Haberleşme Müh., Metalurji Müh., Makine Müh. Ve Mimarlık bölümlerinde okuyan öğrencilerden oluşmaktadır. 

Takımın Başarıları:

2016 AIAA CanSat Competition Genel Klasman 9.luğu

2016 APSCO  Cansat Competition 1.liği

2017 AIAA CanSat Competition Genel Klasman 4.lüğü , Kritik Tasarım 1.liği

2017 Türksat Model Uydu Yarışması,Ön ve Kritik Tasarım 1.liği

İ.T.Ü. PARS Roket Grubu

Takımın Amacı:

PARS Roket Grubu’nun amacı Türkiye’de uzay teknolojileri konusunda akademi içerisinde öncü ve teknoloji üreten bir kuruluş olmak, Türk gençlerine uzay teknolojileri ve uzay temelli kariyer konularında bilinç oluşturmaktır. Bu amaç doğrultusunda PARS Roket Grubu Hibrit, katı ve sıvı yakıtlı roket motorları, irtifa roketleri, uçuş bilgisayarları, ayrılma ve kurtarma sistemleri gibi roketlerin bütün ana ve alt sistemlerini özgün olarak tasarlayıp, üretmektedir. Bunun yanı sıra ülkemizde bu konuda bilinç oluşturmak için yıl boyunca konu ile ilgili fuarlara söyleşilere ve çeşitli etkinliklere katılmaktadır. PARS Roket Grubu’nun en büyük hedeflerinden olan alt yörüngeye nano uydu bırakma görevi hala ekip üyeleri tarafından aktif olarak çalışılmaktadır.

Hangi Bölümlerden öğrenci yer almaktadır:

Takımımızda Uzay Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Fizik Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Uçak Uzay Mühendisliği Yüksek Lisans ve Uçak Uzay Mühendisliği Doktora programı gibi çeşitli dallarda ekip arkadaşlarımız bulunmaktadır. Ekip üyelerimizi seçerken bölüm şartı aramamaktayız.

Takımın Başarıları:

2014 yılında Amerika’nın Utah eyaletinde düzenlenen IREC’14 adlı yarışmaya SOMA adlı çift kademeli katı yakıtlı roket motorlarına sahip bir roket ile katılıp ülkemizi temsil etti.

2015 yılında Amerika’nın Utah eyaletinde düzenlenen IREC’15 adlı yarışmaya GÖKÇEN adlı tek kademeli katı yakıtlı roket motoruna sahip bir roket ile katılıp ülkemizi temsil etti. Başarılı bir uçuş gerçekleştiren GÖKÇEN kurtarma sistemlerinden kaynaklanan bir hata sonucu paraşütlerini açamadı.

2015 yılında Türkiye’nin ilk öğrenci yapımı hibrit roket motorunu tasarlayıp üretti. İTÜ Ayazağa kampüsünde bu motor ile birçok deneme ateşlemesi gerçekleştirdi.

2016 yılında Amerika’nın Utah eyaletinde düzenlenen IREC’16 adlı yarışmaya İSTİKLAL adlı roket ile katılmış ve çok başarılı bir uçuş ve kurtarma sonucu yarışmaya katılan 44 takım arasında 6. Olarak ülkemize büyük bir başarı getirmiştir.

2017 yılında Ameirka’nın New Mexico eyaletinde düzenlenen IREC’17 Spaceport America Cup adlı etkinliğe ATA ve ANADOLU adlı iki roket ile katılmıştır. ANADOLU adlı roket motoru da dahil olmak üzere tamamen İ.T.Ü. PARS Roket Grubu tarafından tasarlanıp üretilmiştir. ANADOLU en zor kategorilerden biri olan 10K öğrenci yapımı hibrit ve sıvı motorlu roket kategorisinden en yüksek tasarım puanını almış genel sıralamada 3. olarak ülkemize büyük bir gurur yaşatmıştır.