neden-itu

İTÜ’yü Mühendislik Eğitiminde Lider Yapan 7 Önemli Neden

Türkiye’de en fazla Uluslararası Ortak Lisans Programı (UOLP) sunan üniversite

Uluslararası Ortak Lisans Programı’na katılan öğrencilerimiz sadece Teknik Üniversite’nin ayrıcalıklara kapı açan diplomasını almakla kalmıyor, aynı zamanda ABD’deki anlaşmalı seçkin üniversitelerden de ikinci diplomasına kavuşuyor. Uluslararası çift diploma programları sayesinde İTÜ’lüler, bir bölümde öğrenim görüp iki diplomaya sahip oluyor.

Montana State University, State University of New York (SUNY), Southern Illnois University Edwardsville (SIUE) ve New Jersey Institute of Technology üniversiteleri ve enstitüleriyle birlikte yürüttüğümüz 10 UOLP programıyla parlak bir gelecek sizi bekliyor. UOLP kapsamındaki programlarımız hakkında ayrıntılı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’deki ilk ve tek Mühendislik Eğitimi Mükemmelliyet Merkezi

Akademisyenlerin yeni ders verme yaklaşımları üzerine çalışan merkez, çalışmalarını “problem odaklı” ve “tasarım odaklı” olmak üzere iki temelde sürdürüyor. Merkezimiz, yeni nesil akademisyenlerin, mühendislerin ve liderlerin yetişmesini destekleyecek ve mühendislik eğitimini; yenilikçi, etkileşimli ve ilham verici” bir anlayışla, 21. yüzyılın ihtiyaçları doğrultusunda dönüştürecek. Çünkü biz zoru başarırız, imkânsız ise sadece zaman alır.

ABET akreditasyonunda dünya rekoru

Mühendislik eğitiminde dünyanın en önemli denetleyici kuruluşu kabul edilen ABET’e (Accreditation Board for Engineering and Technology) 23 bölümümüzle aynı zamanda akredite olduk. Bu alandaki dünya rekorunu hâlâ elimizde tutmanın gururunu yaşıyoruz. ABET akreditasyonuyla birlikte, mühendislik bölümlerimizdeki öğrencilerimizin diplomaları ABD’de birebir geçerli sayılıyor. Ayrıca ABET’in alanındaki yüksek prestiji nedeniyle öğrencilerimize Avrupa’da da birçok kapı açılıyor.

Erasmus anlaşma sayısında Türkiye rekoru

Erasmus’ta da “İlk sırada hangi üniversite var?” diye sorarsanız, cevap belli. 900’ün üzerinde Erasmus anlaşmasıyla, Türkiye’de en fazla Erasmus öğrenci değişim programı anlaşması yapan üniversiteyiz. Avrupa’daki birçok üniversiteyle kurduğumuz uluslararası bağlantılar ve yaptığımız anlaşmalarla, Avrupa’ya çıkan köprüyüz. Erasmus anlaşmalarımızla her yıl Avrupa’daki farklı üniversitelere sayısız öğrencimizi gönderiyor ve onların farklı kültürlerle, farklı öğrenim yöntemleriyle de tanışmasını, kendilerini farklılıklarla zenginleştirmesini sağlıyoruz. Aynı şekilde Avrupa’dan da birçok öğrenci kabul ediyor ve birçok Erasmus ülkesinde “tercih edilen üniversite” konumumuzu sürdürüyoruz.

Küresel çapta iş birliğine açılan kapı: MOU

MOU (Memorandum of Understanding) anlaşmalarımızla kıtaları aşıyor, dünyayla bütünleşiyoruz. Aralarında; The University of Georgia, Illnois Institute of Technology, Berlin Institute of Technology, Universidad Autonoma de Barcelona, Shangai University, Tokyo Institute of Technology ve University of Waterloo da olmak üzere dünyanın dört bir köşesindeki 108 üniversite ve enstitüyle imzaladığımız MOU anlaşmalarıyla, karşılıklı ve uluslararası iş birlikleri yapıyoruz.

MOU anlaşmalı olduğumuz üniversitelerin tam listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Dünya çapında geçerli mühendislik diplomasının Türkiye’deki tek adresi

İTÜ mezunu bir mühendisseniz, nerede olursanız olun bir imzanız yeter! Türkiye’de yalnızca İTÜ tarafından verilen “Yetkin Mühendislik” belgesi ile hangi ülkede çalışırsanız çalışın mesleğinizdeki uzmanlığınızı kanıtlayabilir, uluslararası projelerde imza yetkili mühendis olarak öncelik edinebilirsiniz. “Yetkin mühendislik” ile dünya çapında geçerli bir mühendislik için Türkiye’deki tek adres İTÜ!

7 farklı dilde ikinci yabancı dil eğitimi

“Bir lisân bir insan” sözü bugün hiç olmadığı kadar önemli! Dünyada artık standart hâle gelen İngilizce’nin yanına ikinci bir yabancı dil daha ekliyoruz. Farklı oranlarda İngilizce eğitimin verildiği üniversitemizde, öğrencilerimize ikinci yabancı dil öğrenme olanağı sunuyoruz. 7 farklı dil arasından dilediğini seçen öğrencilerimiz, dünyayla daha yakın ve sağlıklı bir iletişim kuruyor, mesleğini uluslararası çapta yapabilmek için büyük bir adım atıyor. Yabancı Diller Yüksekokulu’muza buradan ulaşabilirsiniz.