43
MAKINA

Makina Fakültesi

İstanbul Teknik Üniversitesi’nin kuruluşunda yer alan çekirdek fakültelerden biri olan Makina Bölümü 1946 yılında yeniden yapılandırılmış ve Makina Fakültesi adını almıştır. Ülkemizin, makina mühendisliği alanında eğitim ve araştırma faaliyetleri gerçekleştiren en eski kurumlarından biri olan Makina Fakültesi’nde; Makina Mühendisliği ve İmalat Mühendisliği olmak üzere 2 program bulunmaktadır.

FAKÜLTE WEB SAYFASI    Fakülte Tanıtım Kitapçığı


 • 2018 Kontenjanı: 260
 • Profesör Sayısı: 32
 • Doçent Sayısı: 8
 • Dr. Öğr. Üyesi Sayısı: 27
 • Öğr. Gör. Sayısı: 12
 • Araş. Gör. Sayısı: 44

Makina Fakültesi Programları

 • Makina Mühendisliği (%30 İngilizce)

  ABET akreditasyonu bulunan Makina Mühendisliği Programı’ndan başarıyla mezun olan öğrencilerin başta otomotiv ve uçak sanayii olmak üzere; biyoteknoloji, imalat sanayii, enerji sektörü gibi günümüz dünyasının sürekli gelişen endüstri kollarında çalışabilecek yetkinlikte olmaları hedeflenmektedir.

  Bu programda klasik makina tasarımından mikro mekanik sistemlere, otomatik kontrolden robot teknolojisine, enerji üretiminden imalat teknolojisine, tıbbi uygulamalardan nanoteknolojiye kadar farklı uzmanlık alanlarında yetkin mühendisler yetiştirilmektedir. 

  Ders planı için tıklayınız.

  AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ. 

  MAK_MUH
 • İmalat Mühendisliği (%30 İngilizce)

  ABET akreditasyonu bulunan İmalat Mühendisliği Programı’nda otomasyon ve robot teknolojileri, makine-sistem tasarımları, farklı imalat yöntemlerinin simülasyonları gibi konular üzerinde çalışmalar yapılmaktadır.

  Bu programda, her yıl hızla gelişen teknoloji ve çeşitlenen ihtiyaçlar sonucunda değişen üretim yöntemleri ile üretim sürecinde kullanılan malzemeler hakkında bilgili, sürekli yenilenen kalite standartlarında ve uygulamalarında yetkin, üretim süreçlerini etkin bir şekilde planlayıp yönetebilecek nitelikli mühendisler yetiştirilmektedir.

  Ders planı için tıklayınız.

  AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ. 

  IMALAT_MUH