43
FEN

Fen - Edebiyat Fakültesi

İstanbul Teknik Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi, 20 Temmuz 1982'de Temel Bilimler Fakültesi’nin adının değiştirilmesiyle kurulmuştur.
Fakültenin amacı; ulusal ve uluslararası düzeyde geçerli, bugünü geleceğe taşıyacak bilgileri üreten, genç araştırmacılar yetiştiren, yenilikçi, girişimci, çok disiplinli ve öncü bir araştırma kurumu olmaktır.
Fen Edebiyat Fakültesi’nde; Matematik Mühendisliği, Fizik Mühendisliği, Kimya, Moleküler Biyoloji ve Genetik olmak üzere 4 program bulunmaktadır.

FAKÜLTE WEB SAYFASI    Fakülte Tanıtım Kitapçığı


 • 2017 Kontenjanı: 240
 • Profesör Sayısı: 69
 • Doçent Sayısı: 44
 • Y. Doçent Sayısı: 47
 • Araş. Gör. Sayısı: 69

Fen - Edebiyat Fakültesi Programları

 • Matematik Mühendisliği (%30 İngilizce)

  Matematik Mühendisliği Programı kuramsal ve uygulamalı matematik, mühendislik ve ekonomi problemlerinin matematiksel çözümü konularında eğitim ve araştırma yapmakta ve bu konularda çalışacak mühendisler yetiştirmektedir. 

  Ders planı için tıklayınız.

  AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ. 

  MAT_MUH
 • Fizik Mühendisliği (%30 İngilizce)

  Fizik Mühendisliği Programı, doğada gözlemlenebilir olguları basit ve temel nedenlere indirgerken bir yandan da bu olgular arasında neden-sonuç ilişkisi kurmayı hedeflemektedir.

  Bu programda, fizik biliminin tüm teorik bilgileri ışığında, günlük yaşamda karşılaşılan problemlerin çözümüne yönelik konularla ilgili eğitim ve araştırma yapan mühendisler yetiştirilmektedir.

  Ders planı için tıklayınız.

  AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ. 

  FIZIK_MUH
 • Kimya (%30 İngilizce)

  Kimya bilimi ve gelişimine katkıda bulunan,  yeni  ürün sentezleri ve yeni  sentez metotları için laboratuvar çalışmaları yapan, endüstri dallarının işletme ve laboratuvarlarında her türlü ham madde ve oluşan ürünlerin kalite kontrolünü yaparak üretimde karşılaşılan sorunların giderilmesine yönelik çözümler geliştiren kimyagerler yetiştirilmektedir.

  Ders planı için tıklayınız.

  AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ. 

  KIMYA_MUH
 • Moleküler Biyoloji ve Genetik (%100 İngilizce)

  Moleküler Biyoloji ve Genetik Programı, yaşamın temel prensiplerini moleküler düzeyde anlamayı ve diğer disiplinlerle birlikte çalışarak bu bilgiyi; tıp, tarım, çevre ve endüstri gibi pek çok alanda uygulanabilir hale getirmeyi hedeflemektedir.

  Bu programda moleküler biyoloji, genetik ve bu bilimleri temel alan biyo ve nanobiyoteknoloji alanlarında çalışabilecek uzmanlar yetiştirilmektedir. 

  Ders planı için tıklayınız.

  AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ. 

  MOLEKULER_BIYOLOJI