43
YESIL KAMPUS

Yeşil Kampüs

Yaklaşık iki yıl önce hayata geçirilen ve her geçen gün eklenen yeni fikirlerle zenginleşen Yeşil Kampüs Projesi, İstanbul Teknik Üniversitesi’ni doğal yaşamın korunduğu, sürdürülebilir peyzaj anlayışının hakim olduğu, bisiklet ve yaya öncelikli, engelsiz bir kampüs haline getiriyor.

Kampüs içerisinde minimum karbon salınımını hedefleyen ve bisikletli ulaşım anlayışını benimseyen İstanbul Teknik Üniversitesi’nin, bu doğrultuda toplamda 6 kilometre olacak şekilde planladığı bisiklet ve yaya yolu projesinin şimdiye kadar 4 kilometrelik etabı tamamlandı. Üniversite içerisinde bisiklet satışı ve tamiri sağlanabilecek bir bisiklet evi inşa edilirken kampüsün çeşitli noktalarına bisiklet parkları yerleştirildi.

Proje kapsamında, çevre düzenlemeleri ekolojik, sosyal ve ekonomik boyutlarına dikkat edilerek, İstanbul Teknik Üniversitesi Ayazağa Yerleşkesi’nin içinde yer aldığı yeşil alanı korumak ve daha nitelikli hale getirmek için büyük bir titizlikle yürütülüyor.

Projenin bir diğer parçası olan ‘Engelsiz İTÜ’ ise kampüsün her yaştaki engelli kullanıcılar için rahat ve yaşanabilir olması hedefiyle yola çıkıyor. Bu kapsamda gerçekleştirilen kaldırım ve yol çalışmalarının dışında, Türkiye’deki ilk ‘Engelliler İçin Tekstil Tasarım Merkezi’ de İstanbul Teknik Üniversitesi Tekstil Teknolojileri ve Tasarımı Fakültesi bünyesinde kuruldu.


Hayata geçirildiği günden beri gittikçe büyüyen Yeşil Kampüs Projesi sayesinde, 2018 yılında 719 üniversite arasından dünyada 67’inci olan İTÜ, Yeşil Kampüs alanında çalışmalarını hız kesmeden devam ettirdi. 2019 yılında da 780 üniversitenin değerlendirildiği GreenMetric’te 13 basamak birden yükselerek 54’üncü olan üniversitemiz en seçkin üniversiteler arasındaki yerini aldı. İTÜ Avrupa’nın da en yeşil 28’inci kampüsü oldu. 

Detaylı bilgi için tıklayınız.