43
SANAT

İTÜ'de Sanat

Geleceğin mühendislerini yetiştiren İstanbul Teknik Üniversitesi, sanatı eğitim hayatının bir parçası olarak görmektedir. Öğrenciler, kampüsler içerisinde çeşitli sanat dallarını takip edebilmenin yanı sıra, bu sanat dallarını rahatça icra edebilecekleri ortamlarda vakit geçirmektedirler. 

Kampüslerin ev sahipliği yaptığı konserler, müzikaller, dans gösterileri ve sinema gösterimleriyle İstanbul Teknik Üniversitesi, yıl boyunca sanatseverler için zengin bir program sağlamaktadır. Öğrenciler ders programlarında bulunan sanat kodlu dersler sayesinde, mühendislik eğitimleri süresince bir yandan da ilgi alanlarına göre seramikten modern sanata uzanan bir dizi ders arasından seçim yapabilmekte ve ilgilendikleri sanat dallarına dair eğitim alabilmektedir.

Üniversitenin kültürel ve sosyal yönünü güçlendirmek amacıyla 1987 yılından beri aktif olan Kültür Hizmetleri Şube Müdürlüğü, öğrencilerin katılımını esas alan bir anlayışla, farklı beğenilere ve ilgi alanlarına yönelik etkinliklerin gerçekleştirildiği zengin bir kültürel ortam sağlamaktadır. Bugün 200'ü aşkın öğrenci kulübü ile İstanbul Teknik Üniversitesi, öğrencilerine spor, kültür ve sanatla iç içe bir üniversite hayatı sunmaktadır.

Ayrıca uluslararası çapta ün sahibi olan İstanbul Bienali gibi sanat organizasyonları süresince, İstanbul Teknik Üniversitesi de tarihi kampüslerini sanatseverlere açarak, sanata desteğini yansıtmaktadır.

Şubat 2014’te açılan ve teknik üniversitenin sanat yönünü güçlendiren önemli bir adımın ürünü olan İTÜ Rektörlük Sanat Galerisi  (RSG) ise hayatın her alanında sanatın var olmasına yönelik bir vizyon oluşturmaktadır. Sadece teknik üniversite değil, İstanbul için alternatif bir sanat mekânı olarak yola çıkan RSG, uzun yıllar varlığını sürdürecek, kısa sürede yakaladığı etkiyi giderek arttıracak güçlü adımlarla seçkin bir çizgide ilerlemektedir.

RSG hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.