itu-kampus

Şehir ve kampüs arasında kopmayan bir bağ

Teknik Üniversite öğrencileri hem şehrin hem de üniversitenin sunduğu olanaklardan aynı anda yararlanabiliyor. Ayazağa, Taşkışla, Maçka ve Gümüşsuyu’ndaki yerleşkeleriyle, öğrencilerine şehrin en merkezi noktalarında üniversite yaşamı sunan İTÜ, raylı sisteme ve kara yoluna dayalı toplu taşıma için en uygun üniversitelerden biridir. 

7 gün 24 saat açık ilk üniversite kütüphanesi

Bizce de istemek başarmanın yarısıdır. Fakat sözün içinde de sakladığı gibi “yarısı”. Çünkü başarıya giden yolun kalan kısmı çalışmaktan geçiyor. 7 gün 24 saat açık ilk üniversite kütüphanesini kuran Teknik Üniversite, üniversite öğrenimine odaklanmak isteyen ve farklı zamanlarda, sakin bir ortamda ders çalışmak isteyen tüm öğrencileri için zaman sınırlamasını ortadan kaldırıyor. 1 milyona yakın kitap sayısıyla kaynak zenginliğini gösteren kütüphanemize buradan erişebilirsiniz.


NEDENITU_1

Çok sayıda araştırma merkezi ve Ar-Ge laboratuvarı

İTÜ’lüyseniz, üniversitenizin “araştırmacı üniversite” misyonuyla çalıştığını da bilirsiniz. 360’ın üzerinde Ar-Ge Laboratuvarı ve 13 araştırma merkezinin bulunduğu sağlam bir akademik çalışma altyapısından yararlanırsınız. Üniversitemizin bugüne kadar 222 Ar-Ge şirketiyle yaptığı 2000 Ar-Ge projesi bunun en güzel kanıtlarından biri! Araştırma merkezlerimizle ilgili bilgileri buradan okuyabilir, laboratuvarlarımız hakkındaki detaylara ve burada verilen hizmetlere ise buradan ulaşabilirsiniz.

Çok sayıda yurt ve burs olanağı

Eğer bir Teknik Üniversite’li olduysanız, çok sayıda yurt ve burs olanağı da sizi bekliyor demektir. Üniversitemiz, öğrencilerini evlerini aratmayacak bir şekilde ağırlamak için çağdaş yaşam standartlarına uygun olarak tasarlanmış, ferah yaşam alanları sağlamaya devam ediyor. 14 öğrenci yurdu her yıl yeni İTÜ’lüleri ağırlamaya ve mevcut öğrencilerimizi konuk etmeye devam ediyor.

Dört farklı burs olanağıyla akademik ya da sportif yönden başarılı olan veya ihtiyaç sahibi öğrencilerini destekleyen üniversitemiz,  bu konuda da öğrencilerinin daima yanında! Uygun görülen, kriterleri karşılayan öğrencilerimiz; başarı bursu, sporcu bursu, yemek bursu ve ihtiyaç bursundan yararlanabilir. Yurt ve burs olanakları için ayrıntılara buradan ulaşabilirsiniz.


NEDENITU_2

Yeşil Kampüs ile doğayla iç içe bir üniversite

İTÜ’lüye hayat kampüste güzel! 2013’ten beri sürdürdüğümüz Yeşil Kampüs projesiyle, doğal hayatı üniversite yaşamıyla birleştiriyoruz. Kirpilerin, sincapların yaşadığı; yeşilin en güzel tonlarına bürünmüş bir ortamda öğrenim görmek, İTÜ’lü olmanın ayrıcalıklarından yalnızca biri! Kişi başına 25 metrekarelik yeşil alanın düştüğü üniversitemiz, 650 bin metrekarelik ormanlık alana ve 20 bin metrekarelik bir gölete ev sahipliği yapıyor. Sürdürülebilir Peyzaj Anlayışı, Spor Kenti İTÜ, Engelsiz İTÜ, Bisiklet ve Yaya Öncelikli İTÜ ilkeleriyle süren projede, doğal yaşamın korunduğu ve yaşam döngüsünün sağlandığı bir yerleşke anlayışıyla öğrencilerimizin yaşam kalitesi artırılıyor. Yeşil Kampüs ile ilgili gelişmeler için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Sporun her dalda desteklendiği bir üniversite

İTÜ’lü olmak, hareketli ve sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmakla eş anlamlıdır. 11 tesisten oluşan ve 45000 metrekareyi aşan açık ve kapalı spor alanları ile hem çeşitli dallarda yarışan 31 takımımıza hem de sağlıklı bir yaşam için sporun vazgeçilemez olduğunu bilen tüm öğrencilerimiz için Teknik Üniversite en doğru adres! Yogadan yüzmeye, voleyboldan aikidoya kadar uzanan geniş bir yelpazede verilen kurslar ve düzenlenen turnuvalarla spor, tüm İTÜ’lüler için hayatın ayrılmaz bir parçasıdır. Kapalı olimpik yüzme havuzu ve hem spor alanı hem de dünyaca ünlü isimlerin konserlerine sahne olan 5100 kişilik İTÜ Stadyumu da tüm İTÜ öğrencilerinin hizmetindedir.


NEDENITU_2

Kendinizi göstereceğiniz sayısız öğrenci kulübü

İTÜ’lüyseniz “birlikte başarma”nın ne demek olduğunu herkesten iyi bilirsiniz. Kültür ve Sanat Birliği’ne bağlı olarak faaliyet gösteren 150’nin üzerindeki öğrenci kulübümüzde, herkes için en az bir kulüp var. Farklı ilgi alanlarında, birçok eğitime ve projeye imza atan öğrenci kulüplerimiz, öğrencilerimizin sosyal hayatını renklendiren ve kampüs hayatının İTÜ’de bambaşka olduğunu gösteren en önemli olanaklardan biri olarak öne çıkıyor. Öğrenci kulüplerimiz hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Sanatın üniversite şubesi: İTÜ RSG

Sanatsız bir hayat olmayacağı gibi, İTÜ’lü için sanatın olmadığı bir üniversite de doğal olarak düşünülemez. İTÜ Ayazağa Yerleşkesi’ndeki İTÜ Rektörlük Sanat Galerisi (İTÜ RSG) tam da bu nedenle, öğrencilerimiz ve sanatseverler için tasarlandı. Soyut çalışmalardan el sanatlarına kadar uzanan geniş bir çeşitlilikte, sanatı bilim yuvası üniversiteyle buluşturan İTÜ RSG, titiz değerlendirmeler sonucunda her ay sanatın farklı bir rengini yerleşkeye taşıyor. İTÜ RSG ev sahipliği yaptığı sergilerle, sanatsever öğrencilerimiz için ilham kaynağı oluyor ve onların bakış açılarını genişletiyor. İTÜ RSG’ye internet üzerinden ulaşmak için burayı ziyaret edebilirsiniz. 


NEDENITU_2