43
REKTORUMUZDEN

Rektörümüzden İTÜ

Sevgili Gençler,

Hayatın rotasını, yaptığımız seçimler belirler. Yol ayrımları da o rotanın kutup yıldızlarıdır. Size yolunuza devam etmek için önemli bir tercih yapmanız gerektiğini gösterir. Okuyacağınız üniversiteye ve bölüme karar vermenin o yol ayrımlarından biri olduğunu bilmenizi ve diplomanın amaç değil sadece araç olduğunu asla unutmamanızı öneririm. Üniversite; bir kültürün özümsendiği yerdir. Ve 4 yıl sonra sadece bilimsel – akademik donanımla değil kişisel gelişim yolculuğunuzun her parçasında önemli aşamalar kat etmiş olarak ayrılmanız gereken zenginliği size sunmalıdır. Üniversite kurumunun ortaya çıkışında fikir ve görüş zenginliği, bitmeyen bir öğrenme, araştırma heyecanı vardır. Yeni bakış açılarından beslenme, hayata karşı duruşunu ve yaşayışını sorgulama vardır. Her sorgulama kesin yargılara ulaşmak için değil yeni sorular bulmak için yapılır. Türkiye’nin geleceğini şekillendirecek siz gençlerin, derin bir bakış açısıyla hareket etmenize, bu sorgulamaları yapmanıza, yeniyi üretme heyecanı taşımanıza, kültürel – sanatsal – bilimsel zenginlikle hayatınızı şekillendirmenize ihtiyacımız var.

Ben size İTÜ’nün sunduğu olanakları anlatacak ya da birçok üniversiteden farklı biçimlerde duyduğunuz sloganlarla zihninizi yoracak değilim; yeteri kadar yorucu bir sürecin içinden geçtiniz. Size sadece bugün seçeceğiniz üniversitenin birkaç yıl sonra sizi seçilen değil seçen konumuna getirmesini isteyip istemediğinizi düşünmenizi önerebilirim.

Üniversite demek; laboratuvarlarından araştırma merkezleri varlığına, kütüphanesinden geçmişte ve günümüzde yer aldığı projelere, dünya üniversiteleriyle ilişkilerinden diplomanızın hangi uluslararası bağlantıları sağladığına, bugünün girişimci dünyasının hızını yakalayabilmekten teknoloji geliştirmeye kadar birçok pratiğin birlikte değerlendirilmesi demektir. Zengin birikimiyle sadece derslerinden faydalanacağınız değil hayat yolculuğunuzun birçok noktasına ışık tutacak akademisyenlerle aynı çatı altında bulunabilmektir. Sanatı, kültürü, sporu günlük yaşamınızın parçası yapacak ayrıcalıklı bir atmosfere sahip olmak demektir. En önemlisi, üniversite demek köklü bir akademik mirası yüzyıllar boyu sürdürebilmek demektir.

İTÜ, tüm bunlara ve dahasına sahip bir üniversite olarak, ülkemizin idealist ve başarılı öğrencilerinin buluşma noktasıdır.

247 yıllık tarihinde, ülkemiz için sayısız ilki gerçekleştirmiş, yenilerini gerçekleştirmek için hala her köşesinden enerjinin ve çalışkanlığın yükseldiği bir kurumdur. Üniversitemiz kampüslerinde atacağınız her adımda bunu hissedersiniz. Burada soluyacağınız havanın size katacağı “İTÜ’lü Olmak” duygusu ve bir arı olmanın seçkinliği ise ömür boyu gururla taşınacak kıymetli bir farktır.

Gerek tanıtım için oluşturulan web sayfamız, gerek üniversitemizin ana web sayfası ve sosyal medya hesapları, gerekse Tanıtım Koordinatörlüğümüz aracılığıyla merak ettiğiniz sorulara her zaman yanıt bulabilir ve İTÜ’yü yakından tanıyabilirsiniz.

Aramıza katılacak yeni öğrencilerimize şimdiden “HOŞGELDİNİZ” diyor; üniversiteli olmak için zorlu bir süreci geride bırakan tüm gençlerin önünde, hayallerinin gerçeğe dönüştüğü aydınlık bir yol uzanmasını diliyorum.

Prof. Dr. Mehmet Karaca
Rektör